Wiosenne Spotkanie

Chcielibyśmy się z Wami podzielić wspaniałymi wspomnieniami z ubiegłej soboty, kiedy to uczniowie Polskiej Szkoły w Charlotte oraz ich rodziny spotkali się na tradycyjnym topieniu Marzanny i pożegnaniu zimy! To był dzień pełen uśmiechów, radości i niezapomnianej zabawy.
Piękna pogoda umożliwiła nam spędzenie czasu na świeżym powietrzu, gdzie dzieci miały czas na wspólną zabawę i chwilę odpoczynku po sobotnich zajęciach w szkole. Cieszymy się, że możemy wspólnie integrować się i pielęgnować nasze polskie tradycje będąc poza granicami naszej Ojczyzny.

We would like to share with you great memories from last Saturday, when students of the Polish School in Charlotte and their families met for the traditional drowning of Marzanna – a symbolic farewell to winter! It was a day full of smiles, joy and unforgettable fun.
Beautiful weather allowed us to spend time outdoors, where the children had time to play together and rest after Saturday classes at school. It was a great day for our families to get together and cultivate our Polish traditions beyond the borders of our Homeland.